Nitelikli İnsan Gücü Yetiştiriliyor

İkili Mesleki Eğitim Uygulaması İle Nitelikli İnsan Gücü Yetiştiriliyor.

Emeğin ve İşgücünün Başkenti Karabük’ümüzde Demir Çelik Endüstrisine yönelik nitelikli insan gücü yetiştirmek amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile KARDEMİR arasında imzalanan İkili Mesleki Eğitim Uygulamasının açılışı düzenlenen törenle yapıldı.

Kardemir Eğitim ve Kültür Merkezinde düzenlenen açılış törenine Vali Fuat Gürel, KARDEMİR Genel Müdürü Necdet Utkanlar, İl Milli Eğitim Müdürümüz Nevzat Akbaş, Mesleki Eğitim Merkezi Okul Müdürü Ahmet Çelebi, öğrenciler ile veliler katıldı.

İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda konuşan Vali Fuat Gürel, “Gençlerimizin ülkemizin en önemli sanayi kuruluşlarından, Cumhuriyetimizin ilk ağır sanayisinin hayata geçtiği Kardemir’de staj yapması, mesleği öğrenmesi ve inşallah bundan sonraki süreçte imkân olursa bu fabrikada çalışması adına atılan ilk adım, sizlere, ailelerinize ve Karabük’ümüze hayırlı olsun. Tüm gençlerimizin bir şekilde bir mesleği öğrenmesi gerekir, bizler genelde veliler olarak çocuklarımızın akademik başarısı için uğraşırız, Anadolu Liseleri, Fen Liselerine göndeririz, gençlerimizin kendilerine göre yetenekleri var bu yöndeki çocuklarımızı yetenekleri doğrultusunda Meslek Liselerine gönderilmesinde fayda var. Devletimizde meslek liselerine çok önem veriyor, bu kapsamda başarılı çocuklarımızın meslek liselerinde okumalarını arzu ediyoruz. Sizler sanayi tesislerinde çok önemli işler icra edeceksiniz, bu fabrikalarda çalışmak, üretim yapabilmek ve sanayinin bir parçası olmak çok basit olmasa gerek, bu fabrikalarda bulunmak, buraları ayakta tutabilmek önemli bir zeka ürünüdür. Çünkü buralarda da bilgi, beceri ve yeteneğe çok fazla ihtiyaç olduğunu düşünüyorum, bu anlamda sizlerin becerikli ve yetenekli gençler olduğunuzu düşünüyoruz. Okullarımızda teorileri alıyorsunuz, oralarda atölyelerimiz var sizin eğitiminiz açısından çok önemlidir, son yıllarda özellikle Milli Eğitim Bakanlığımızın destekleri ile atölyelerimiz yenileniyor, güncelleniyor, bir kısım okullarımız kalkınma ajanslarından çok önemli destekler alıyorlar. Ama bunlar yetmez, burası üretimin olduğu yer ve sizlerin mesleği öğrenebileceğiniz bir yer, sizler iki gün teorik, üç gün pratik yapacaksınız, pratik çok önemli, bizler 8-9 aylık eğitim hayatının son 10 günü staj yapardık bu bize yetmezdi ama sizler bu mesleği tamda öğreneceğiz yerdesiniz. Kardemir ülkemizin en önemli okullarından bir tanesi, kurulduğu tarihten itibaren ülkemizin bütün sanayicilerini, işletmecilerini yetiştirmiş bir okul, bu aynı zamanda ülkemizin değişik noktalarında başka fabrikaların kurulmasına sanayinin gelişmesine bir okul görevi görmüş bir işletme, şimdi de sizleri yetiştirecek sizler vesilesi ile inşallah ülkemizin geleceğini daha ilerilere taşımış olacağız.

Ben sizlere başarılar diliyorum, iş sağlığı ve güvenliği oldukça önemli, önce sizlerin sağlığı ve güvenliğini sağlayacağız sonra üretim yapacağız, yaptığımız işin bütün güvenlik aşamalarını sağladıktan sonra üretime geçmek çok önemli diye düşünüyorum. Geçen sene 30, bu sene 30 öğrencimiz bu eğitim sürecinin parçası oldular ve bu eğitim süreci bundan sonraki süreçte de devam edecek. Kardemir Genel Müdürümüze, Yönetim Kuruluna ve burada çalışan arkadaşlarımıza sizlere destek verecek olan ustabaşı, memur ve işçilere, İl Milli Eğitim Müdürümüze ve ekibine, İş-kur Müdürümüze ve ekibine huzurlarınızda teşekkür ediyor başarılarınızın daim olmasını diliyorum.”diye konuştu.

Konuşmanın ardından Kardemir’in düzenlediği beceri eğitimi sınavları ve mülakatlarda başarılı olan 30 öğrencinin ünite çekişleri ve Kardemir yemini etmesiyle devam eden program Vali Fuat Gürel ve protokol üyeleri tarafından öğrencilere hediyelerin verilmesi ve hatıra fotoğraf çekimi ile son buldu.