Silvikültür Çalışmalarla Ormanlarımızı Türkiye Yüzyılına Nefes Olmasını Sağlıyoruz

 

 

Orman Bölge Müdürlüğümüzde yapılan silvikültürel iş ve işlemlerin yerinde görülmesi ve değerlendirilmesi gayesiyle, Orman Genel Müdürlüğümüz Silvikültür Daire Başkan Yardımcısı Yaşar Çakıroğlu ve Şube Müdürü Uğur Tüfekçioğlu Bölge Müdürlüğümüze geldi.

Orman Genel Müdürlüğümüz Silvikültür Daire Başkanlığımızca tespit edilen Eskipazar ve Karabük Orman İşletme Müdürlüklerimizdeki ormanlarda yapılan ve çalışmaları bitirilen doğal gençleştirme sahasına gidilerek çalışmalar yerinde görüldü. Daha sonra yine sıklık bakımı ve gençlik bakımı sahalarına gidilerek yapılan çalışmalar yerinde görüldü.

Eğitime katılan İşletme Şefleriyle birlikte yapılan çalışmalar hakkında değerlendirme yapıldı.

Bölge Müdürümüz Sayın Bayraktaroğlu yaptığı değerlendirmede ” Türkiye’nin en nadide ormanlarına hizmet veren Orman Mühendislerin çok iyi yetişmesini önemsediklerini, karışık ormanların silvikültürü konusunda ağaç türlerinin biyolojilerini çok iyi bilerek uygulamaların hassasiyetle takip edilerek yönetilmesi gerektiğini ifade etti.

Daha Güçlü Bir Türkiye, Daha Yeşil Bir Vatan İçin Çalışıyoruz.

Değerlendirmede devam eden Sayın Bayraktaroğlu “Orman Ekosistemini korumak ve geliştirmek için biz Orman Mühendisleri her zaman olduğu gibi bu gün de tüm güçleriyle çalışmaya devam edecekler. Silvikültür bakımları ormanlara nefes olur, bakımlı orman ise sağlıklı büyür.

Ormanlarımızın sürekliliğini sağlamak ve gelecek kuşakların yararlanabileceği çok fonksiyonel ormanlar kurmak için, ağaçların ihtiyaçlarına, biyolojik özelliklerine, yetişme şartlarına göre, genç meşçere bakımlarımızı yapıyor, ormanlarımızı gençleştirmeye ve güzelleştirmeye dolayısıyla Türkiye Yüzyılına Nefes olmasina devam ediyoruz” dedi.

Orman İşletme Müdürlüklerimizde yapılan çalışmalar ile yapılan denetimlere Orman Bölge Müdürümüz Sayın Faruk Bayraktaroğlu’nun yanı sıra Orman Bölge Müdür Yardımcısı Sayın Orhan Şahin, Silvikültür Şube Müdürü, Eskipazar ve Karabük İşletme Müdürleri,Etüt Proje Başmühendisi, İşletme Şefleri eşlik etti