YENİCE’YE GELEN İLK BAŞBAKAN?

 

 

Yenice tarihi ve ulaşımında önemli yeri olan eski Cebeciler İstasyonu ve Yenice’ye gelen ilk başbakanla ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı arşivleri arasında bulunan “Şemsettin Günaltay’ın 1950 yılında gerçekleştirdiği Kastamonu ve Zonguldak ziyaretlerinden görüntüler” adını taşıyan bir filmde Yenice’den de kesitler yer alıyor.

Görüntüler içinde Başbakan Şemsettin Günaltay’ın trenle Karabük’ten Zonguldak’a gidişi sırasında Yenice Cebeciler İstasyonundaki programı yer alıyor.

Daha önce kaleme alıp yayınladığım İran Prensesi Süreyya’nın Yenice’den geçişine dair yeni araştırması sırasında Kültür ve Turizm Bakanlığı arşivinde eski başbakanlardan Şemsettin Günaltay’ın filmi dikkatimi çekti.

Söz konusu filmde, Şemsettin Günaltay’ın Karabük’ten Zonguldak’a Beyaz Trenle gidişi sırasında Yenice’de eski istasyon dediğimiz Cebeciler İstasyonunda durması ve kalabalık halk tarafından karşılanması yer alıyor. Yenice halkı yediden yetmişe büyük bir kalabalık halinde Sayın Başbakanı karşılamışlar.

Başbakan trenden inip istasyonda toplanan Yenice halkıyla sohbet edip konuşma yapmakta, başbakanın konuşması halk tarafından alkışlanmaktadır.

Bir süre istasyonda Yenice halkıyla birlikte olan Sayın Başbakan, 12 Nisan 1950 Zonguldak Liman ve Mendireği ile Kömür Yükleme Tesislerinin Temel Atma Töreni için trenle Zonguldak’a hareket etmiştir.

Ulaştığımız mevcut bilgiler ışığında Sayın Günaltay’ın bu ziyaretiyle, Yenice’ye gelen ilk başbakanı ve Yenice’nin ilk İstasyonunu görsel olarak izlemiş oluyoruz.

 

Kaynakça

1-T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı arşivi.

2- https://www.ttk.gov.tr/onceki-baskanlar/ord-prof-semseddin-gunaltay-17-12-1941-19-10-1961/ (E: 13.08.2023)

3https://www.pusulagazetesi.com.tr/yil-1953-boyle-yapildi-cok-ozel-goruntuler (E: 13.08.2023)