Tuvaletini tutan çocuklarda enfeksiyona dikkat

Okul çocuklarında yaygın görülen idrar yolu enfeksiyonu daha çok tuvalet alışkanlığı ve hijyen yetersizliğinden kaynaklanıyor.

 

Köpüklü banyo ve sabunların enfeksiyona yol açtığını aktaran uzmanlar, ailelere çocukları kafein, soda ve buzlu çaylardan da uzak tutmasını öneriyor.

İdrar yolu enfeksiyonu 2 yaş altı çocuklarda en sık rastlanan hastalıklardan biri. İlk 3 ayda ateşle hastaneye başvuranlarda; idrar yolu enfeksiyonu kızlarda yüzde 7,5, sünnetli erkeklerde yüzde 2,4 ve sünnetsiz erkeklerde ise yüzde 20 oranında görülüyor.

 

İlk yılda erkeklerde kızlardan daha fazla görülen enfeksiyon genellikle alt üriner sistem denilen üretra ve idrar torbasından kaynaklanıyor. Enfeksiyonun üst üriner sistem denilen üreter ve böbreğe kadar çıkması ise hastalığı ciddi boyutlara taşıyor.

 

Gaziosmanpaşa Hastanesi’nden Ürolog Doç. Dr. Adem Fazlıoğlu, kız çocuklarının üretrası daha kısa ve anüse yakın olduğu için özellikle tuvalet eğitim yaşında idrar yolu enfeksiyonunun sık yaşandığını belirtiyor.

 

Özellikle okulda kötü tuvalet ve hijyen alışkanlıkları sebebiyle çocuklarda artış gösteren idrar yolu enfeksiyonu, tuvalete gitmekten kaçınan kız çocuklarında daha fazla görülüyor.

 

Ayrıca üretrayı tahriş eden köpüklü banyolar veya sabunların kullanımı da riski artırıyor. Fazlıoğlu, “Erken teşhis edildiğinde tedavisi kolay olan idrar yolu enfeksiyonu ilerlediğinde ise böbrek hasarına yol açabiliyor.” uyarısında bulunuyor.

 

Ağrı, yanma, sık idrara çıkma, ateş ve altını ıslatma problemiyle kendini gösteren hastalığa karşı Fazlıoğlu şunları tavsiye ediyor: “Bebeklerde sık bez değiştirme, idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan bakterilerin yayılmasını önleyebilir.

 

Kız çocukları tuvaletten sonra rektumdaki mikropların idrar yoluna bulaşmasına karşı asla arkadan öne doğru temizlik yapmamalı. Çocuklar idrarını tutmaktan kaçınmalı. İdrar torbasında idrarın kalması mikropların üremesi için zemin hazırlar.

 

Okul çağındaki kızlar köpükler oluşturan veya kuvvetli tahriş edici sabunlarla banyo yapmamalı. Daha az mikrop üremesine yol açan pamuklu iç çamaşırı tercih edilmeli.

 

İdrar yolu enfeksiyonunu azaltmak için yeterli ve bol miktarda su içilmeli. Kabızlık önlenmelidir. Kabız olmak, idrar yapmayı zorlaştırarak enfeksiyona zemin hazırlar. Çocuklar bol sıvı için teşvik edilmeli, kafein, soda veya buzlu çay içilmemeli.”