Orman Köylümüzle El Ele Yürüyoruz

 

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü 2022 yılı Orköy Faaliyetleri kapsamında başta üretim mekanizasyonu projeleri(motorlu testere, traktör, tomruk çekme vinci vb.) başta olmak üzere diğer ekonomik (Süt Sığırcılığı, Süt Koyunculuğu, Arıcılık vb.) ve sosyal projeler (Dış Cephe Mantolama, Güneş Enerjisi ile Su Isıtma Istemleri ) projeleri uygulanarak, orman köylülerimize 4.300.000 TL. si hibe 17.260.000 TL. si kredi olmak üzere toplam 21.560.000 TL. destek sağlandı.

Karabük’teki Orköy çalışmalarını yerinde inceleyen Bölge Müdürümüz Sayın Faruk Bayraktaroğlu orman köylülerimizle bir araya gelerek “ Anayasanın 170. Maddesi gereğince orman köylüsünü desteklemek bizlerin görevi. Ormanlarımızın korunması, geliştirilmesi, sürdürülebilir ormancılık ilkelerine göre yönetilmesi görevlerimizi orman köylümüzle birlikte el ele yürütmek ana gayemizdir. Orköy projeleri ile orman köylümüzün gelir düzeyini artırmak, üretime destek vermek, alternatif geçim kaynakları oluşturarak gelir seviyesini yükseltmek hedeflenmekte olup, uyguladığımız projelerin başarısı izleme, takip ve değerlendirme yoluyla ölçülmektedir. Orman köylümüze verilen desteğin %20’sinin hibe, %80’nin ise SIFIR faizle, proje türlerine göre değişen vadelerde ve yılda bir taksit olarak geri ödemesi yapılmaktadır.

Ormancılık faaliyetlerinin sosyal ormancılık yapısı içinde yer alan Orköy uygulamalarımız orman köylümüz tarafından yoğun ilgi ve talep görmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığımız ve Orman Genel Müdürlüğü’nce ayrılan ödenekler doğrultusunda Orköy Desteklerimiz devam edecektir. Köylümüzün mutluluğu bizim mutluluğumuzdur.” dedi.

Bölge Müdürümüz Sayın Faruk Bayraktaroğlu’na İnceleme ve denetimlerinde Orköy Daire Baskanligimiz Şube Müdürü Kaan Toptan ve Yusuf Kurt, Orköy Şube Müdürü, Karabük İşletme Müdürü, Müdür Yardımcısı ile İşletme Şefleri katıldı.