KBÜ, TEKNOFEST’te 15 Takımı ile Finallerde Yer Aldı 

KBÜ, TEKNOFEST’te 15 Takımı ile Finallerde Yer Aldı 

 

 

Cumhuriyetimizin 100. yılında milli teknoloji hamlesi vizyonuyla geleceğe umutla bakan bir Türkiye için gençleri “Sen geleceksin diye” sloganıyla teknoloji yarışmalarında bir araya getiren TEKNOFEST 2023’e bu yıl 70 ekibini gönderen Karabük Üniversitesi, 15 takımı ile finallerde yer alırken 3 takım dereceye girerek büyük ödülü almaya hak kazandı. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından İstanbul Atatürk Havalimanında 27 Nisan – 1 Mayıs tarihlerinde bu yıl altıncısı düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 2023 kapsamında gerçekleştirilen yarışmalarda öğrencilere yönelik 29 kategoriye 70 ekibini gönderen Karabük Üniversitesi, 15 takımı ile finallerde yer aldı. 

İnsansız Su Altı Sistemleri, Tarımsal İnsansız Kara Aracı (Tarım Teknolojileri), Analog Çip Tasarımı Kategorisi, Sayısal Çip Tasarımı Kategorisi, Uluslararası İHA, Hyperloop Geliştirme Yarışması, Jet Motoru Tasarımı, Roket Kategorisi (Orta ve Yüksek İrtifa), Roket Kategorisi (Dikey İniş), Uluslararası Sabit Kanat İnsansız Hava Aracı Yarışması, Model Uydu Yarışması, Eğitim Teknolojileri Yarışması, Robotik Yarışmaları, İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Sosyal İnovasyon, İnsanlık Yararına Teknoloji, Engelsiz Yaşam Teknolojileri, Sağlıkta İnovasyon, Robotaksi Binek Otonom Araç Özgün Kategori, 2023 Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması, Çevre ve Enerji Teknolojileri, Efficiency Challenge, Akıllı Ulaşım Yarışması, Sanayide Dijital Teknolojiler, Akıllı Ulaşım Yarışması, Psikolojide Teknolojik Uygulamalar, Savaşan İHA, 2023 Eğitim Teknolojileri, 2023 Turizm Teknolojileri, Jet Motoru Tasarım, Sağlıkta Yapay Zekâ uygulamaları kategorilerinde TEKNOFEST 2023’te yer aldı. 15 takımı ile finalde yarışan Karabük Üniversitesi, 3 takımı ile dereceye girerek büyük ödülü almaya hak kazandı. 

Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet Kayfeci ve KBÜ TEKNOFEST Koordinatörü Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. M. Tahir Güneşer, TEKNOFEST 2023’e katılan KBÜ’lü öğrencileri festival alanında ziyaret ederek projeler hakkında bilgi aldı.