KARABÜK’TE HALKLA BULUŞACAK

KAMU BAŞDENETÇİSİ (OMBUDSMAN) ŞEREF MALKOÇ

KARABÜK’TE HALKLA BULUŞACAK

 

Kamu Denetçiliği Kurumu Türkiye’nin 100. yılında 81 ilde ‘’Ombudsman Halkla Buluşma’’ Programları kapsamında Ombudsman Şeref Malkoç ve kamu denetçileri 14 Haziran 2023 tarihinde Karabüklülerle buluşacak.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve heyeti; Karabük’te vali, belediye başkanı, muhtarlar, baro, basın kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlarla bir araya gelerek vatandaşların sorunlarını yerinde dinleyecektir.

Kamu Denetçiliği Kurumu dünyada bilinen adıyla Ombudsmanlık Kurumu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bağlı bir denetim mekanizmasıdır.

Kamu kurumları ile vatandaş arasındaki sorunları çözüme kavuşturan Kamu Denetçiliği Kurumu Türkiye’nin en önemli hak arama ve arabulucu kurumlarından biridir.

Kamu Denetçiliği Kurumu, medeniyetimizden gelen birikim ve tecrübe ile ‘’İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın’’ anlayışı ile demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkeleri doğrultusunda;

  • Vatandaşların hak arama kültürünü yaygınlaştırmak,
  • Kamunun hizmet standartlarını yükseltmek,
  • İdarelerde iyi yönetim ilkelerinin yerleşmesinde idareye yol göstermek,
  • Kamuda şeffaflığı sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Kamu kurumları ile vatandaş arasında çıkan sorunlarda arabuluculuk görevi yapan Kamu Denetçiliği Kurumu vatandaşın ücretsiz avukatlığını yaparken idarelere de yol göstermektedir. KDK, Vatandaş ile idare arasında barış köprüsüdür, vatandaşın idare karşısında sesidir.

KDK’ya Başvurular Kolay Yapılmaktadır

Vatandaşlar, kuruma www.ombudsman.gov.tr internet sitesi üzerinden, kuruma gelerek veya mektup yazarak kolayca başvurabilmektedirler. Başvurular ücretsizdir, başvuru parası, harç ve pul parası alınmamaktadır. KDK’ya başvuru yapıldıktan sonra en kısa sürede karar verilmektedir.

Karabüklüler Hakkını KDK’da Aradı

Karabük ilinden, hak arama kurumu olan Kamu Denetçiliği Kurumuna vatandaşlar tarafından 1.104 başvuru geldi.