Teknolojiyi Ormanlarımıza Aktarıyoruz

 

 

Orman Genel Müdürlüğümüzce projelendirilerek hayata geçirilen Barkod Uygulama Sistemi eğitim tatbikatı Ereğli ve Alaplı Orman İşletme Müdürlüklerimizde gerçekleştirildi.

Bölge Müdürümüz Sayın Faruk Bayraktaroğlu riyasetinde gerçekleşen eğitim teorik ve uygulama olarak gerçekleştirildi. Eğitimin açılışında konuşma yapan Bölge Müdürümüz Sayın Bayraktaroğlu “Genel Müdürlüğümüzün, üretimde verimlilik ve sürdürülebilirliği arttırmak amacıyla 3 yıl önce pilot bölgelerde başlatmış olduğu uygulamalarda olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Olumlu çalışmalar doğrultusunda Genel Müdürlüğümüzün talimatları ile Zonguldak Bölge Müdürlüğü olarak barkod sistemin geliştirilerek yaygınlaştırılmasına katkı sağlayacağız.

Bölge Müdürlümüzde belirlediğimiz şefliklerde, ormandan son depoya kadar tüm süreçlerde uygulamaya dair olumlu veya olumsuz her türlü geri bildirimde bulunulması ve veri alışverişinin sağlıklı olması önem arz ediyor. Genel Müdürlüğümüzün talimatları doğrultusunda 2024 yılı itibariyle Orman İşletme Müdürlüklerimizin tamamında barkod uygulamasına geçilecektir. Türkiye genelinde en fazla barkod uygulaması yapan Bölge Müdürlüğüyüz. Sizler bu işin üzerinde hassasiyetle durursanız işiniz daha kolay olur.

BARKOD uygulamalarının zorlu arazi şartlarında gerçekleşen çalışmalarımızda bizlere zaman ve işgücü tasarrufu sağlayarak faydalı olacağına inandığını ifade eden Bölge Müdürümüz Sayın Bayraktaroğlu “üretim sahasında mesaha işlemleriyle birlikte yapılacak olan barkodlama işlemlerinin, eş zamanlı olarak ORBİS sistemine aktarılacak olmasından dolayı emvalin nerede üretildiği ve hangi sektörde kullanıldığının takibi yapılabilecek olup bu bilgiler sektör temsilcilerine avantaj sağlayacaktır” dedi.

Ereğli İşletme Müdürlüğümüzde gerçekleşen teorik eğitimde mesaha işlemleri esnasında yapılacak olan barkodlama çalışmalarında kullanılacak aletlerin tanıtımı, kullanımı ile ilgili sunu eşliğinde anlatımda bulunuldu. Katılımcılar tarafından yöneltilen sorular cevaplandırıldı.

Teorik eğitimin ardından uygulama eğitimi Alaplı Orman İşletme Müdürlüğü Kocaman İşletme Şefliğinde damga işlemi ve Güzeldere Orman Deposunda gerçekleşen uygulama eğitiminde ise damga programı kapsamında barkodun çakılması, verilerin tablete aktarılması aşamaları uygulamalı şekilde gösterildi. Uygulamada oluşan sistemsel sorunların merkezden çözümü, uygulamanın sonraki aşamaları ile oluşabilecek aksaklıkların giderilmesi konusunda istişare yapıldı.

Eğitime Bölge Müdürümüz Sayın Bayraktaroğlu’ nun yanı sıra Bölge Müdür Yardımcımız Sayın Mehmet Pınar, Ereğli ve Alaplı İşletme Müdürleri, İşletme ve Pazarlama ile Basın ve İletişim Şube Müdürü, Müdür Yardımcıları, İşletme Şefleri, Orman Muhafaza Memurları, üretim işçileri katıldı.