Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Yenice’ye müjdelerle geldi

Tarım ve Orman Bakanı Dr.Bekir Pakdemirli, Yenice’ye geldi. Bakan Pakdemirli,  fidan dağıtım törenine katılarak yaptığı konuşmada vatandaşlara   müjdeler verdi.

Yenice’de düzenlenen fidan dağıtım törenine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Karabük Valisi Fuat Gürel, Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal Niyazi Güneş, Orman Genel Müdürü Bekir Karacebey, Yenice Kaymakamı Muhammed Evlice, Zonguldak Orman Bölge Müdürü Zekeriya Beyazlı,AK Parti Karabük İl Başkanı İsmail Altınöz, AK Parti Yenice İlçe Başkanı Yılmaz Kırık, AK Parti Yenice Belediye Başkan adayı Coşkun Güven, Yortan Belediye Başkanı Yılmaz Tiryaki,  Karabük ve Yenice protokolü, orman teşkilatı,  sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.Yenice’de  gerçekleştirilen programda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Fatih Sultan Mehmet’in emaneti Yenice’de kardeşlerimle bir arada olmaktan dolayı son derece memnunum. Tabii ki bir fidan dağıtımı münasebetiyle buradayız. Biliyorsunuz Yenice’de orman emvali ile meşhur. Orman ürünleri burada en ön planda. Yenice orman demek. 1.5 milyon hektardan daha fazla orman alanımızı artırdık. 7 milyon ağaç dikeceğiz dedik. Dünyada yaşayan her bir kişi için ağaç dikeceğiz dedik. Bu yolda arı gibi çalışıyoruz. Bizim partimizin, milletimizin en önemli özelliği biz az laf yaparız çok iş yaparız. Onlar söyler biz çalışırız. Bu alanda geçen gün OECD raporunda son on yılda orman varlığını artıran ülkeler arasında Türkiye en ön seviyelerden birinde. Orman çok önemli, ağaç çok önemli. Yeni birleşen bakanlığımızla Tarım ve Orman bir arada. Bunun ortaya çıkardığı sinerji ve enerji çok daha iyi. Biz tarımı ve ormanla birlikte planlamamız lazım. Ağaç olmayınca yağış olmuyor, yağış olmayınca su olmuyor. Önümüzdeki günlerde bu orman emvalinden bu hazineden nasıl daha fazla orman köylümüz gelir getirebilir bu konularda da sizlere yeni sürprizlerimiz olacak. AK Parti bir hizmet partisi. Seyir terası, doğalgazla ilgili çalışmalar bitiyor. Filyos Limanı Yenice’nin buraların şeklini şemailini değiştirecek. Rabbime şükürler olsun ki Türkiye’nin başına gelen en güzel şeylerden birisi de Recep Tayyip Erdoğan’dır” diye konuştu.

“Yenice’ye 16 yılda tarım ve hayvancılık alanında 45 milyon liraya yakın hibe verilmiş, tarımsal hasılamız artmış”

Bakan Pakdemirli, 16 yılda ilçeye yapılan hizmetleri ve müjdeleri de şöyle açıkladı:“Genç çiftçi projesinden 2.2 milyon lira hibe vermişiz, kırsal kalkınma hibelerini vermişiz. 810 bin lira vermişiz. Büyükbaş hayvanımız 9 bin 500’e gelmiş. Küçükbaş hayvanımız 3 bin 800’e gelmiş. Süt üretimimiz de Yenice’de 9 bin tona gelmiş. Yüzde yüz artmış. Son 15 yılda yüzde yüz süt üretimimizi artmış. Orman ve su alanlarında da 30 milyon lira yatırım yapmışız. 9 tane dereyi ıslah etmişiz. 310 bin fidan dikmişiz, dört mesire yeri, ORKÖY hibe ve kredilerinde 255 aileye 2,5 milyon lira para vermişiz. Gelir getirici orman projesi de 11 köyde başlamışız. Tamamlamışız ve 9 bin fidan dikmişiz. Şimdi Yenice’ye ait arkadaşlarım bölümlerine göre bazı müjdeleri açıklayacağım. Yenice Orman İşletme Müdürlüğü mülki hudutları sorunu çözülmesi için sınır düzeltmesi yapacağız. Yenice Orman İşletmemize personel takviyesi yapacağız. Şeker mesire yerinin süre uzatımını da gelmeden onayladık. GSM operatörlerinin haberleşme direklerinin kurulması için gerekli izinleri çok hızlı bir şekilde vereceğiz. Kavaklı, ıhlamur ve bal ormanını tesis edeceğiz. Karşıyaka ve Göktepe mesire yerlerini tesis edeceğiz. Yenice eko turizm projesini hazırladık. Bu da Yenice’ye hayırlı olsun. Trüf mantarını orman köylülerimize yetiştirmeyi tavsiye ediyorum. Bir başlangıç olarak da Göktepe mevkiinde 40 dekar alanda kuş güneyi trüf ormanını tesis edeceğiz. Trüf aşılı 450 adet meşe ve kestane fidanını da toprakla buluşturacağız. Trüf mantarlarının da 5 yıl sonra olgunlaşmasıyla da orman köylümüze yıllık 350 bin liralık ek gelir elde edecek. Yenice’de orman köylülerimizin ormanda yılın 12 ayı boyunca işlendirilmesi için gerekli çalışmaları yaptık Karşıyaka mahallesinde 2B sorununu çözüyoruz. Yenice OSB’ye yeşil alan kazandırarak OSB’nin hemen yanındaki ormanlık alanın ibadethane, eğitim ve sağlık tesisi alanı olarak kullanılmasını sağlayacağız. Çok güzel bir müjde daha. Orman köylerimizin orada kalabileceği gelir seviyesini artırmamız gerekiyor. Bizim buraları mutlaka ağaçlandırmamız gerekiyor. 2019 yılında 490 dekar alanda 30 bin fidanı toprakla buluşturacağız. Orman köylülerinden yaşayan 80 aileye 1.5 milyon lira ORKÖY hibe kredisi vereceğiz. 2019 yılında 4 köyde 150 dekar alanda 10 bin adet lavanta, ıhlamur ve kestane fidanı dikeceğiz. Üç yıl süreyle bakanlık olarak biz bunu ücretsiz olarak bakacağız. Sonrasında da 49 yıllığına ücret almadan o köylerdeki orman köylümüze ücretsiz tahsis edeceğiz. Orman köylümüzün geliri artacak. Üç okul bahçesi, fakülte kampüsü, ibadethane ve mezarlığa toplam bin adet fidan dikeceğiz. bunların hepsi hayırlı uğurlu olsun. Destek bizden, üretim, çalışmak sizden.”

“Biz istiyoruz ki Yenice Türkiye’ye açılsın”

28 Şubat sürecini de hatırlatan Bakan Pakdemirli, “Yenice Karabük’ün en batıdaki ilçesi, Zonguldak’a açılan kapı. Ama biz istiyoruz ki Yenice’de Türkiye’ye açılsın. İşte kaldı tam bir ay. Bugün 28 Şubat, kışın son günü. Post modern darbeyi hatırlıyoruz. Türkiye sürekli olarak istikrarsızlaştırılmaya çalışıldı. Koalisyonlarla gittik geldik. Temel ihtiyaçları kuyruklarla aldık. Bakkallarda, benzin istasyonlarında kuyruğa girdik. Salça için kuyruğa girdik. 80’li yıllarda Özal geldi. Türkiye bir istikrara kavuştu ve prangalarını kırdı. Özal tekrar ülkemizi gururlu bir ülke haline getirdi. Ama 90’lı yılları koalisyonlarla ve istikrarsızlaştırmayla kaybettik. 2000’li yıllarda AK Parti’nin gelmesiyle sizlerin de desteğiyle AK Parti ülkeyi iyi bir noktaya getirdi. Ama su uyur düşman uyumaz. Sürekli olarak istikrarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Koalisyonlar Türkiye’ye yaramıyor. Sizin de teveccühünüzle Başkanlık sistemine geçtik. Başkanlık sistemi ile önümüzde 2023’e kadar bir zaman var. Başkanlık sisteminin oturmasını, genç olan demokrasimizin çeşit, çeşit saldırıya uğramasına rağmen bizim 2023’e kadar istikrarlı bir döneme daha ihtiyacımız var. Ondan sonra gönlünüzde kim varsa ona verebilirsiniz ama eğer bu seçimlerde yerel seçim olarak görüp AK Parti’nin oyları düşerse yarın muhalefet kafamızda boza pişirir. Bizde 2023’e kadar kalamayız. Türkiye bu kadar seçime gitmemeli. Türkiye bu kadar istikrara rağmen 16 yılda 13 seçime gidilmiş. Seçim işini kenara bırakıp hizmetlere bakmamız lazım.”

Bakan Pakdemirli, “Bin Tonun Üzerinde Bakliyatımız Şu Anda Tanzim Satışa Hazır”

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Yenice’de   fidan dağıtım töreninde tanzim satışları ve su ürünleri yetiştiriciliğiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Pakdemirli, “Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından dün tanzim satışlarda satış yapmaya başladık. Tanzim satışlar biliyorsunuz havanın kötü olduğu dönemde domates, biber, patlıcan üzerinden iktidarımızın bütün hizmetleri yok sayılarak bize bir operasyon yapılmaya çalışıldı. Biz de ne dedik, ‘Bunun gereğini yaparız’ dedik. Bir haftada Türkiye’de fiyatları yüzde 40-50 indirecek şekilde organizasyon yaptık ve tanzim satışlar başta iki büyük ilimizde olmak üzere ama isteyen diğer illerimizde de e-ptt üzerinden servis vermek üzere ucuz fiyatlı sebze ve meyveyi ulaştırdık. Bunu ulaştırırken de en güzel netice bir hafta içerisinde Türkiye’deki sebze, meyve fiyatları yüzde 40-50 oranında azaldı. Yani Ankara, İstanbul’daki tanzim satışın Yenice, Karabük ve Düzce’ye de tüm illere de bir faydası olmuş oldu. Bununla da yetinmedik Cumhurbaşkanımızın da bize vermiş olduğu talimat doğrultusunda Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından hububat ürünlerin satışına başladık. Dün itibarıyla 60 ton nohut, 50 ton yeşil mercimek satışı tamamlandı, 35 ton da pirinç satılmak üzere depolara arz edilmiş oldu. Bin tonun üzerinde bakliyatımız şu anda satışa hazır. Buradaki fiyatlar da piyasayı mutlaka yakın zamanda marketlerin de pazarların da tanzim satış fiyatına yaklaşacağına eminiz” diye ifade etti.

“85 ülkeye ihracat yapıyoruz”

Su ürünleri yetiştiriciliğinde de önemli açıklamalarda bulunan Pakdemirli, “Su ürünleri yetiştiriciliğinde Türkiye hakikaten çok farklı bir noktaya geldi. Bu gün itibariyle 953 milyon dolar ihracat yapar vaziyete geldik. 2023’te hedefimiz 1 milyar dolardı. Biz bu hedefe 2018 sonu itibariyle varmış olduk. İlk kez sazan balığı yetiştiriciliğini de 50 kuruş destekle kapsam altına aldık. Bu desteklerle de bugüne kadar vermiş olduğumuz desteklerle yetiştiricilik tesisi 1.245’ten 2.286’ya yükseldi. Üretim: 61 Bin Tondan, 315 bin tona yükseldi. İhracat: 2002’de 97 Milyon dolardan, 2018’de 952 Milyon dolara yükseldi. 2019 hedefimiz 1,1 Milyar dolar. 85 Ülkeye ihracat yapıyoruz. Su ürünleri yetiştiriciliği desteklerimizi de 1 Mart Cuma akşamı ödüyor olacağız. Bunun da toplamı 53 milyon lira. Yetiştiricilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum”

“Su ürünleri yetiştiricilerine 53 milyon lira  destek”

Bakan Pakdemirli, ” Su ürünleri yetiştiricileri desteklerimizi 1 Mart Cuma akşamı ödüyor olacağız. Bunun toplamı 53 milyon lira.” dedi.

Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin su ürünleri yetiştiriciliğinde çok farklı bir noktaya geldiğini vurgulayarak, şunları anlattı: “Su ürünleri yetiştiriciliğinde bugüne kadar vermiş olduğumuz desteklerle yetiştirici sayısı bin 245’ten 2 bin 286’ya, üretimimiz 61 bin tondan 315 bin tona yükseldi. İhracatımız 97 milyon dolardan 953 milyon dolara geldi. Bu yıl hedefimiz 1,1 milyar dolar. Bugün Türkiye 85 ülkeye ihracat yapar hale gelmiştir. Su ürünleri yetiştiricileri desteklerimizi de 1 Mart Cuma akşamı ödüyor olacağız. Bunun da toplamı 53 milyon lira.” dedi.

Konuşmasının ardından Bakan Pakdemirli, meydanda vatandaşlara Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından hazırlanan fidanları dağıttı. Fidan dağıtımının ardından esnafı gezen Bakan Pakdemirli esnafın sorunların dinledi.