SİGARA KADINA DAHA ZARARLI!

Sigara kullanan kadınlarda kemik erimesi, erken doğum, düşük, hamile kalmama, tüp bebeğin tutmaması, erken menopoz gibi riskler, sigara içmeyenlere oranla daha fazla.

 

Sigara kullanan kadınların erkeklere oranla daha fazla risk altında olduğunu belirten Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, komite olarak Türkiye’nin 2023 yılında tamamen tütünsüz bir ülke haline gelmesini hedeflediklerini belirterek, sigara alanında yapılan düzenlemelerin önemli olduğunu söyledi.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından sigara alanında yapılan düzenlemeye kadar, küçük çaplı fiyat politikaları, reklamların azaltılması, paketlerin düzenlenmesi gibi önlemlerin alındığını anımsatan Dağlı, ”Ama son yıllarda çok başarılı bir kaç sene geçirdik. Tüketim yüzde 15 oranında azaldı. Hâlbuki çok önemli bir hastalıktan bahsediyoruz. Yüz bin kişiyi öldürüyoruz. Yüz bin kişinin yüzde 15’ini azaltmak önemli” diye konuştu.

 

Hedeflerinin, Türkiye’nin tütünsüz bir ülke olmasını sağlamak olduğunun altını çizen Dağlı, ”Hiç kimse ölmesin diyoruz ve tamamen dursun sigara’ diyoruz. Uyuşturucuya izin veriyor muyuz? Zehirli maddelerin suya karışmasına izin veriyor muyuz? Radyasyon yiyeceklerimize karışsa izin veriyor muyuz? Neden öldürücü başka bir maddeye izin verelim?” şeklinde konuştu.

 

Sigaranın kadınlar üzerinde daha fazla olumsuz etkilerinin olduğuna da değinen Prof. Dr. Dağlı, şunları kaydetti: ”Kadınlar için sigaranın cinse özel başka tehditleri bulunuyor. Sigarının, özellikle kadınların genital organlarında yani cinsel üreme organlarını etkileyen etkileri var. Doğum yapma ihtimalini azaltıyor. Hamile kalma ihtimalini azaltıyor. Kadının zaten bebek yapma sorunu varsa, tüp bebeğin tutma oranı çok düşük oluyor, sigara kullanan kadınlarda. Hamile kadınlarda bebeği düşürme, erken doğum yapma ihtimali çok yüksek oluyor. Sigara kullanan hamile kadınlarda çeşitli kanamalar oluyor. Daha sonraki yaşlardaki kadınlar erken menopoz oluyor.”

 

‘SİGARA FİRMALARI DEĞİŞİK FAALİYETLERE GİRİŞİYOR’

 

Sigara kullanan kadınlarda kemik erimesi de meydana geldiğini dile getiren Dağlı, ”Kadınlarda erken kırışma ve ciltte bozukluklar meydana geliyor ve kadınlarla ilgili bütün kanserlerin risk faktörlerin arasında, sigara başta geliyor. Sigara kullanımı kadınlar için son derece tehlikeli” dedi.

 

Kadınların erkeklere oranla sigarayı daha zor bıraktığına dikkati çeken Dağlı, şunları söyledi: ”Kadınların beyindeki başka biyolojik değişikler nedeniyle sigarayı bırakması daha zor. Sigara firmaları bunu bildikleri için kadınları daha fazla ele geçirmek için değişik faaliyetlere girişiyorlar. Kadınlara önerim, aman sigaraya başlamayın. Eğer başladıysanız mümkün olduğu kadar da çabuk zamanda bırakın. Erkeklere göre siz daha fazla risk altındasınız. Çünkü sigarayı daha zor bırakıyorsunuz.”