milletvekilliği aday adaylığı başvuru şartları belli oldu

AK Parti’de milletvekilliği aday adaylığı başvuru şartları belli oldu

AK Parti Karabük İl Başkanı Altınöz, “Başvurular; yetişkinler için 20 bin TL, kadınlarımız ve gençlerimiz için 10 bin TL şeklinde, engellilerimiz için 5 bin TL şeklinde olacak” dedi. Altınöz, ödemelerin 16 Mart’a kadar AFAD’a yapılacağını söyledi.

AK Parti Karabük İl Başkanı Av. İsmail Altınöz 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimleri çerçevesinde AK Parti’den milletvekili aday adaylığı başvurularına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Altınöz, geride bıraktığımız cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın anayasal hakkını kullanarak seçimlerin yenilenmesine karar verdiğini hatırlattı.

Yine aynı gün YSK’nın 14 Mayıs’ta yapılacak seçim çerçevesinde istifa etmesi gerekenlerin 16 Mart Perşembe günü saat 17’ye kadar istifa etmelerini dile getiren Altınöz, AK Parti genel merkezi tarafından aday usul ve esasları kapsamında müracaatların AK Parti il başkanlıkları ve genel merkez nezdinde alınması, aday müracaatlarının 16 Mart Perşembe günü saat 21’e kadar devam edeceğini kaydetti.

Başvuru aidatının bu dönem alınmayacağının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıkladığını ifade eden Altınöz, bunun yerine AFAD’a deprem bölgesi hesapları kapsamında bağış şeklinde ödenmesine karar verildiğini bir kez daha hatırlattı.

Bağış yapılmak suretiyle bu süreci geçireceklerini kaydeden Altınöz, bağışların yetişkinler için 20 bin TL, kadın ve gençler için 10 bin, engelliler için 5 bin TL şeklinde alınacağını belirtti.

Elektronik ortamda müracaat almaya ilk kez geçen dönemde başlandığını dile getiren Altınöz, elektronik ortamda başvuru alındığında 3 bin ton kâğıt israfının önlenmiş olacağına dikkat çekti.

Elektronik başvuruların anlık değerlendirme raporlama gibi avantajları olacağını da ifade eden Altınöz şunları kaydetti:

“Hiçbir soruya muhatap olmayacağız. Ayrıca bu dönem farklı olarak her aday adayından taahhütname alıyoruz. Adına Milletvekili Taahhütnamesi dedik. 6 maddeden ibaret. Milletvekili seçilmeme halinde diye başlayan ve 6 maddeden ibaret olan bir taahhütnameyi en baştan tüm aday adaylarımızdan alacağız. Bu kapsamda teşkilat temayül yoklaması, e-temayül usul ve esaslarını da belirledik. Yapacağımız e-temayül yoklamasını bütün Türkiye’de tek günde hafta sonu 19 Mart itibariyle saat 10.00-17.00 arasında yapmış olacağız.”

Aday adaylarının başvurusu için hazırlaması gereken evraklar; “Arşiv Kayıtlı Adli Sicil Belgesi, Diploma Fotokopisi, Nüfus Cüzdanı Fotokopisi, askerlik durum belgesi, bağış dekontu, adaylık için istifası zorunlu olan kişilerin, ilgili mercilere sunduğu istifa veya emeklilik dilekçelerinin fotokopisi, engellilik oranı %40 ve üzeri olan aday adaylarının engelli kimlik kartı ya da sağlık kurulu raporu fotokopisi, özgeçmiş, fotoğraf.” olarak belirtildi.